Barvo naše kože določa več dejavnikov: dejavnost melanocitov, vsebnost karotenoidov in hemoglobina, debelina naše povrhnjice in razgradnja celic v povrhnjici. Kar vidimo kot obarvane madeže, je nepravilno nakopičen kožni pigment melanin.
Najbolj prepoznaven je pojem-hiperpigmentacija, ki ga povzroča prekomerna proizvodnja melanina. Pogosto se pojavi na obrazu, vendar lahko prizadene tudi druge dele telesa. Razumevanje vzrokov in pravilno zdravljenje hiperpigmentacije sta ključna za doseganje zdrave in enakomerno pigmentirane kože.
Prepoznavanje hiperpigmentacij
Pri prepoznavanju in odpravljanju hiperpigmentacij je pomembna pravilna identifikacija vzrokov za njen nastanek. Najpogostejse hiperpigmentacije, ki jih poznamo so solarna, hormonska, hiperpigmentacijska stanja po aknah in poškodbah ter tiste, ki jih povzroča stres, zdravila in proces staranja.
Solarna hiperpigmentacija: posledica kroničnega prekomernega izpostavljanja sončnim žarkom brez ustreznega zaščitnega faktorja.
Hormonska hiperpigmentacija ali melazma: se običajno pojavi med nosečnostjo ali pri jemanju hormonskih zdravil (npr.kontracepcijske tabletke).
Hiperpigmentacija po aknah: posledica vnetja kože in presežne proizvodnje melanina v območjih, kjer so bili prisotni mozolji ali akne.
Hiperpigmentacija po poškodbah: po poškodbah, kot so ureznine, opekline ali brazgotine. Koža odreagira na poškodbe z večjo proizvodnjo melanina.
Stresna, starostna in od zdravil pogojena hiperpigmentacija je posledica različnih dejavnikov, kot je dolgotrajen stres, kateri lahko vpliva na hormonsko neravnovesje. Poleg tega lahko določena zdravila ali naravno staranje kože tudi povzroči spremembe v pigmentaciji, zaradi česar se na koži pojavijo temni madeži.
Postopek odpravljanja v salonu
Pri prvem kontaktu s stranko, jo vedno povabimo na posvet, da pridobimo več podatkov o sami problematiki. Ključno je, da izvemo kakšno vrsto hiperpigmentacije stranka ima, koliko časa le-ta že traja, vzrok njenega nastanka, ali se stanja poslabšuje/izboljšuje, kakšen je bil odziv kože v preteklosti na predhodne terapije, ali obstajajo določene navade, ki bi lahko vplivale na poslabšanje hiperigmentacije (na primer izpostavljanje soncu). Zelo pomemben je tudi tip kože, ključno vlogo igra dejstvo, če je vzrok za nastanek hiperpigmentacij še vedno prisoten oziroma ali posameznik jemlje kakršnakoli zdravila, ki bi na to vplivalo. Najpomembnejšo vlogo pa odigra stranka sama s tem, da bo pripravljena slediti navodilom in upoštevala preventivne ukrepe.
Ko pridobimo vse ključne informacije, lahko zastavimo program terapij v pravilnem časovnem zaporedju. Seveda je potrebno upoštevat faktor posameznikove različnosti, saj vsaka koža se drugače odzove na terapije, kar pomeni, da je za vsakega posameznika priporočljivo drugačno številko terapij v drugačnem časovnem zaporedju .
Comentários